Strona główna
Broń
Tutaj jesteś

Pałka teleskopowa

30 grudnia 2018 pałka teleskopowa


Wykonana zazwyczaj z aluminium lub odpornego na uderzenia tworzywa sztucznego, nowoczesna pałka teleskopowa stanowi poręczną broń obuchową. Umożliwia skuteczną obronę, ale bywa stosowana również w sytuacjach awaryjnych na przykład do forsowania przeszkód.

 

Pałki teleskopowe wykorzystują policjanci i żołnierze, a także pracownicy firm ochroniarskich, bramkarze na dyskotekach i taksówkarze. Niewielkie rozmiary oraz multum zastosowań czynią z niej bardzo poręczną broń.

 

Baton

Inna nazwa pałki teleskopowej to baton. Powstała zapewne dlatego, że złożona pałka przypomina kształtem batonik. Nadzienie w tym przypadku stanowią schowane tuleje. Jeden szybki ruch wystarczy, żeby ukryte w rękojeści elementy pałki rozłożyły się pod wpływem działania siły odśrodkowej i zablokowały w tej pozycji, klinując się kielichowatymi zakończeniami jeden w drugim. Standardowa pałka teleskopowa posiada trzy składane segmenty, wykonane z lekkiego metalu lub udarowego tworzywa sztucznego. Złożony baton ma zazwyczaj od piętnastu do dwudziestu centymetrów długości, rozłożony od 40 do 60. Waży około pół kilograma.

 

Pod względem właściwości, pałki można podzielić na sprężynowe i sztywne. Pierwsze są elastyczne i posiadają szerokie gumowe zakończenie. To sprawia, że nawet używając sporej siły, nie zada się nimi tak poważnych obrażeń, jak sztywną metalową pałką teleskopową. Dodatkowo elementy metalowych batonów nierzadko są hartowane do wysokich twardości, aby poprawić odporność mechaniczną pałki. Hartowane batony są droższe od zwykłych, jednak producent zazwyczaj gwarantuje, że nie ulegną one deformacji podczas użycia. Niezależnie od rodzaju rozłożone pałki składa się najprościej prostopadłym uderzeniem o podłoże.

 

Zastosowania

Pałka teleskopowa klasyfikowana jest jako broń obuchowa i takie jest jej podstawowe zastosowanie. Konstrukcja batonu umożliwia po krótkim treningu rozłożenie pałki i zadanie ciosu jednym płynnym ruchem, co podnosi skuteczność tej broni. Ciosy zadaje się zwykle w zgięcia kończyn, aby obalić przeciwnika, lub wytrącić niebezpieczny przedmiot z rąk. Użycie pałki „na oślep”, zwłaszcza hartowanej, może spowodować naprawdę groźne obrażenia, dlatego firmy specjalizujące się w sprzedaży batonów, polecają krótkie kursy użycia tej broni. W skrajnych przypadkach pałka przydaje się podczas duszenia i zakładania dźwigni, należy jednak wtedy pamiętać o ryzyku przekroczenia zasad tzw. obrony koniecznej.

 

Oprócz samoobrony czy ataku, batony służą również do forsowania przeszkód. Z ich pomocą można nawet wybić hartowaną szybę samochodową. Często również posiadacze pałek wykorzystują je do obrony przed zwierzętami szczególnie przed psami. Możliwość trzymania przeciwnika na dystans, którą oferuje zastosowanie batonów, wyjątkowo się wtedy przydaje.

 

Legalne pałki

Sprzedaż, kupno i posiadanie pałki teleskopowej jest w Polsce zupełnie legalne pod warunkiem, że konkretny model nie posiada „zakończenia z ciężkiego i twardego materiału i niezawierających wkładki z takiego materiału” (Ustawa o broni i amunicji). Niejednoznaczność tej definicji sprawia, że bardzo trudno jest sklasyfikować jednoznacznie każdy typ batona. W przypadku procesów sądowych zwykle korzysta się z opinii biegłych. Wielu z nich precyzuje, że owo zakończenie czy wkładka musi być umieszczona celowo i w taki sposób, aby skutecznie zwiększyć obrażenia zadane bronią. Konkretny model można zaliczyć do grona broni, na których posiadanie konieczne jest pozwolenie. Oznacza to ni mniej, ni więcej tyle, że znakomita większość dostępnych na rynku pałek teleskopowych, zwłaszcza sprężystych, jest w pełni legalna.

Odrębną kwestią pozostaje sposób ich użycia. Jeżeli używając batona przekroczy się zasady obrony koniecznej, można zostać pociągniętym do odpowiedzialności karnej podobnie, jak w przypadku ataku pałką. Dlatego ważny jest kurs użycia batonu, na którym szkoleniowcy wytłumaczą, jak skutecznie wykorzystać tę broń do obrony. Ćwiczenia poprawą również umiejętności manualne posiadacza pałki teleskopowej i ogólne wyczucie tego narzędzia.

Armia24

Redakcja Armia24.pl to grupa specjalistów z zakresu militari, broni i sztuki przetrwania. W naszych artykułach znajdziesz masę wiedzy oraz doświadczenia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

typy broni

Typy broni i uzbrojenia

17 października 2023

dawna broń
pistolet na gaz

Jesteś zainteresowany reklamą?