Okręty wojskowe dzieli się ze względu na rangi. Mamy cztery rangi okrętów.
Pierwsza ranga
W pierwszej randze okrętów znajduje się krążownik, lotniskowiec oraz atomowy okręt podwodny.
- Krążownik to duży, silnie uzbrojonych okrętów nawodny i jedna z najbardziej podstawowych klas okrętów. Krążowniki mogą dzielić się ze względu na rodzaj uzbrojenia i wielkość. Dawniej powszechne były krążowniki artyleryjskie, które jednak obecnie zostały zastąpione przez krążowniki rakietowe. Służą one głównie zwalczaniu samolotów albo okrętów podwodnych.
- Lotniskowiec to z kolei okręt, który zyskał renomę za sprawą wojen na Pacyfiku w trakcie II wojny światowej. Głównym ich zadaniem jest prowadzenie operacji bojowych. Mają używać do tego samolotów. Są swoją konstrukcją do tego przygotowane, gdyż posiadają pokład startowy.
- Okręt podwodny jest bardzo wszechstronnym obiektem pływającym. Ma możliwość na przemieszczanie się jednakowo na, jak i pod powierzchnią wody. Może być uzbrojony w miny, czy torpedy. Dzielić można go na atomowy okręt podwodny, a także konwencjonalny, który występuje w drugiej klasie.
Druga ranga
W randze drugiej mamy z kolei fregatę, niszczyciela, okręt hydrograficzny, konwencjonalny okręt podwodny, okręt ratowniczy, a także okręt szkolny.
- Fregaty to średniej jakości obiekty – mogą wśród nich by fregaty pancerne oraz fregaty rakietowe. Głównie przeznaczone były do zadań rozpoznawczych oraz eskortowych. Jednak z czasem pojawiły się fregaty pancerne i to właśnie z nich ewoluowały pancerniki.
- Niszczyciel to z kolei bardzo wszechstronny, wielozadaniowy obiekt, które ma za zadanie głównie cele ochronne, ale także zwalczanie jednostek wroga – zarówno lotniczych, jak i podwodnych.
- Okręt hydrograficzny służy z kolei do prowadzenia badań hydrograficznych, które pozwalają zachować bezpieczeństwo na morzu, gdyż wpływają na tworzenie map morskich, po których można się poruszać.
- Okręt ratowniczy pełni z kolei funkcję pomocniczą – często stosuje się go do poszukiwania rozbitków.
Trzecia ranga
Z kolei ranga trzecia to korweta, kuter rakietowy, kuter szkolny, kuter torpedowy, niszczyciel min, okręt desantowy, okręt wsparcia, ścigacz okrętów podwodnych oraz trałowiec.
- Korweta to obiekt o umiarkowanej wielkości, można wyróżnić korwetę rakietową, która ma za zadanie niszczyć pozycje wroga, głównie za sprawą pocisków rakietowych, w które jest wyposażona. Klasa korwet zaczęła się rozwijać od czasów II Wojny Światowej, gdyż miała silne znaczenie przy ochronie konwojów.
- Kuter rakietowy odznacza się wielką szybkością. Służy przede wszystkim do atakowania pozycji przeciwnika, które znajdują się na wodzie. Jednocześnie szybko wycofują się z pola walki, dlatego występują najczęściej na ograniczonych akwenach.
- Kuter torpedowy także służy do atakowania pozycji przeciwnika, ale głównie za pomocą torped. Podobnie jak rakietowy ma za zadanie szybko po ataku wycofać się z pola walki i także występuje na ograniczonym akwenie.
- Niszczyciel min to z kolei obiekt, które swój początek datuje na lata 70. XX wieku. Również porusza się na ograniczonych akwenach i ma za zadanie poszukiwać tam min, po czym je niszczyć. Jednocześnie powinny być odporne na wybuchy podwodne.
- Okręt desantowy ma z kolei za cel przede wszystkim transport – zarówno żołnierzy, jak i uzbrojenia, oraz ich wyładunek na brzegu.
- Ścigacz okrętów podwodnych to klasa obiektów rzadko już występujących służąca głównie do zwalczania okrętów podwodnych, zwykle wyposażona w bomby głębinowe.
- Trałowiec ma z kolei zastosowanie głównie do oczyszczania akwenów z min, a także do ich stawiania.
Czwarta ranga
W randze czwartej jest za to holownik, kuter desantowy, kuter łącznikowy, kuter ratowniczy, kuter trałowy, kuter zwalczania okrętów podwodnych, motorówka, zbiornikowiec, a także pływająca stacja demagnetyzacyjna.
- Holownik ma za zadanie głównie holować jednostki, które pływają w trudnych warunkach, jak i ludzi.
- Kuter trałowy to obiekt o podobnym zastosowaniu, co trałowiec, ale o nieco mniejszym rozmiarze.
- Kuter zwalczania okrętów podwodnych to następca ścigacza okrętów podwodnych, gdzie bomby głębinowe zastąpiły torpedy.
- Motorówka to mały obiekt napędzany silnikiem spalinowym, który coraz częściej przeznaczany jest do celów rekreacyjnych, aniżeli wojennych.
- Zbiornikowiec zwany także tankowcem ma za zadanie transportować substancje o materiałach płynnych. Sprawdzają się także jako statki handlowe. Szczególnie przystosowane są do transportu ropy naftowej, czy różnego rodzaju chemikaliów.