Z pewnością baterie można znaleźć w wielu urządzeniach, których używamy na co dzień. Takie rzeczy jak zegarki czy piloty, działają non stop. Czy jednak zastanawiałeś się kiedyś jak produkowane są baterie, które zasilają te produkty codziennego użytku? Przeczytaj nasz artykuł, a poznasz cały proces produkcji baterii.
Jaki jest początkowy etap produkcji baterii?
Bazę struktury baterii stanowi stalowy pojemnik, który za zadanie ma określać wielkość ogniwa – na przykład AA lub AAA. Kolejno producent baterii musi połączyć ze sobą dwutlenek mangany, grafit oraz elektrolit. Z takiego połączenia utworzy się czarny materiał o granulowanej konsystencji. Następnym etapem produkcji ten uprzednio wytworzony materiał jest poddawany tłoczeniu na linii produkcyjnej, dzięki czemu trzy srebrzyste, matowe pierścienie. Cztery pierścienie są wkładane do każdego stalowego pojemnika.
Kolejne etapy produkcji baterii
Gdy już srebrzyste pierścienie są włożone do stalowych pojemników należy go umieścić na przenośnikach, które mają kształt pierścieni, aby poszły do dalszego transportu wzdłuż linii produkcyjnej. Natomiast do środka pierścieni, producent baterii wsuwa separator, który jest wykonany z zwiniętego w kształt tuby z uszczelnionym spodem papieru. Gdy już separator jest w środku pojemnika baterii, wypełnia się ją elektrolitem. Jest on absorbowany przez separator i pierścienie katody. Cały proces trwa około dwudziestu minut, a pracownik produkcji musi go przez ten cały czas monitorować. W tym czasie inny pracownik dodaje do mieszanki proszek cynkowy oraz wodorotlenek potasu. Je natomiast miesza się przez dziesięć minut, aż do stworzenia się jasnoniebieskiej pasty, czyli żelu cynkowego. To właśnie on tworzy anodę baterii, którą napełnia się wnętrze separatora.
Rdzeń przewodzący, czyli kolejny etap produkcji baterii
Proces wstępnego montażu zamyka baterię za pomocą przylutowania rdzenia przewodzącego do stalowego dysku. Następnie należy je przymocować do plastikowej uszczelki. To właśnie stalowy dysk funkcjonuje jako biegun ujemny. Tak zamkniętą baterię transportuje się na kolejny etap linii produkcyjnej, gdzie dodawane jest do anody z żelu cynkowego wewnątrz napełnionej baterii. Górna krawędź stalowego pojemnika jest zaginana wokół zamknięcia w celu ostatecznego domknięcia baterii. Ostatnim zadaniem jakie ma producent baterii to etykietowanie oraz wkładanie baterii do opakowań. Nie da się ukryć, że aby przygotować baterię do sprzedaży należy wykonać wiele procesów. Pamiętaj, aby wybierać tylko najlepsze jakościowo baterie takie jak oferuje na przykład firma Bater.