Zastanawiasz się skąd pochodzi tradycja noszenia nieśmiertelników? A może chcesz się dowiedzieć, czym on właściwie jest? Lub zastanawiasz się, czy założenie go nie jest nielegalne albo moralnie wątpliwe? Przeczytaj artykuł do końca, a dowiesz się jaki nieśmiertelnik warto nosić.
Czym jest nieśmiertelnik, skąd pochodzi i jak wygląda?
Zasadniczo nieśmiertelnik wywodzi się z armii. O ile co do tego nie ma wątpliwości, nie jest pewnym, z której. Niektórzy twierdzą, że z rzymskiej, co wyprzedzałoby doniesienia o wykorzystywaniu go w części oddziałów walczących w USA w wojnie secesyjnej. Tak czy inaczej, wiadomo na pewno, że były na stałym wyposażeniu żołnierza początkiem XX w. w amerykańskim wojsku. Nieśmiertelnik to blaszka zawieszana na szyi, zawierająca określone informacje. W ciągu 100 lat doczekaliśmy się wielu jej realizacji, jednak najpopularniejszy jest obecnie wspomniany wcześniej format zza oceanu – metalowy prostokąt z uwypuklonymi krótszymi bokami.
Do czego służył i jakie informacje były na nim umieszczane?
Po co żołnierzom takie blaszki? Opatrzone są one podstawowymi informacjami na jego temat. Zależnie od konkretnej armii umieszczano różne dane; przykładowo, w polskiej armii międzywojennej było to imię i nazwisko, skrót nazwy wyznania, liczba głównej księgi ewidencyjnej, pierwsza litera powiatu, nazwa właściwej PKU oraz rok urodzenia. Podstawową funkcją, jaką pełnił nieśmiertelnik, była identyfikacja zwłok. Zależnie od jego rodzaju, przełamywano blaszkę wzdłuż perforacji (dane były umieszczone na obu połówkach) lub odrywano jedną z blaszek (armia amerykańska stosuje takie komplety). Jedna część pozostawała ze zmarłym, podczas gdy drugą zwykle odsyłano rodzinie.
Czy nieśmiertelnik poza armią ma sens?
Nieśmiertelnik współcześnie obecny jest powszechnie w kulturze popularnej i często noszony bez żadnych powiązań z wojskiem. Wiele osób uważa go za stylowy dodatek i umieszcza na nim zgoła niezwiązane z pierwotną funkcją treści – zabawne obrazki, czy motywujące cytaty. Dostępne są zarówno warianty jednoblaszkowe, jak i dwu-, wykonane z rozmaitych metali. Jak wiele zaczerpniętych z militariów elementów – nie służą do niczego. Czy jednak musi tak być?
Nieśmiertelnik w służbie życia
Wciąż jeszcze można spotkać grupy zawodowe, które doceniają wartość, jaką niesie nieśmiertelnik. Zazwyczaj są to ci ludzie, którzy ocierają się o śmierć ratując cudze życie – służby mundurowe. To z myślą o nich powstają serie nieśmiertelników, czego przykładem jest oferta https://www.trzypiora.pl/pl/p/Niesmiertelnik-grawerowany/1067, adresowana zwłaszcza do ratowników medycznych. Co znajduje się na takich nieśmiertelnikach? Imię, nazwisko, numer ICE, grupa krwi oraz tematyczna grafika, która ułatwi identyfikację zawodu. Zastanawiasz się, czy nieśmiertelniki są wyłącznie dla ratowników? Nic podobnego. W sytuacji wypadku warto aby każdy poszkodowany miał na sobie nieśmiertelnik z danymi i grupą krwi.
Materiał zewnętrzny