Sejfy pancerne na broń to zupełnie inne konstrukcje w porównaniu z klasycznymi sejfami do przechowywania kosztowności. Różnią się głównie grubością ścianek korpusów, rodzajem zamków zabezpieczających oraz certyfikatami bezpieczeństwa. A zatem jakie cechy ma sejf na broń, których nie mają zwykłe skrytki na gotówkę i kosztowności? Dowiedz się więcej!
Jakie cechy charakterystyczne ma sejf na broń?
Sejf na broń musi być solidny, odporny na włamanie i zgodny z przepisami. Zwykle wykonany jest ze stali o wysokiej wytrzymałości i wyposażony w wielopunktowe ryglowanie. Musi mieć certyfikat bezpieczeństwa zgodny z normą PN-EN 14450 (klasa S1 lub S2) albo PN-EN 1143-1 (klasy od 0 do V).
Wymagane są także odpowiednie zamki – mechaniczne, elektroniczne lub z kluczem – najlepiej te certyfikowane przez niezależne europejskie instytucje, np. VdS. Cechy charakterystyczne skrytek na broń to przede wszystkim:
-
grube ścianki i drzwiczki odporne na przewiercenie;
-
wewnętrzne uchwyty przeznaczone do mocowania broni;
-
zabezpieczenie przed nieautoryzowanym dostępem, które ma określone przepisami certyfikaty.
Specjaliści Hartmann Tresore wskazują, że wysokiej klasy sejf na broń to podstawa, jeśli zamierzasz przechowywać takie przedmioty w domu lub w biurze. W przeciwnym razie narażasz się na liczne konsekwencje prawne.
Różnice między zwykłą skrytką na kosztowności a sejfem na broń – jakie musisz znać?
Pomiędzy sejfami na broń a skrytkami na kosztowności są pewne różnice, o których powinieneś wiedzieć. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązania, ustal swoje potrzeby. To podstawa, aby dopasować odpowiedni sejf dla siebie. Istotne są różnice pomiędzy poszczególnymi konstrukcjami.
W zależności od przeznaczenia sejfu mogą występować różnice w konstrukcji i wyposażeniu. Zazwyczaj inne są m.in. parametry dotyczące grubości ścianek, typy zamków czy poziomu zabezpieczeń wewnętrznych. Przykładowo sejfy przeznaczone do przechowywania broni mogą mieć prostszą konstrukcję, zwłaszcza w podstawowej klasie S1. Ich głównym zadaniem jest spełnienie minimalnych wymogów prawnych, dlatego często są one lżejsze i mniej masywne niż sejfy antywłamaniowe.
Kluczowe różnice mogą też dotyczyć rodzaju zamka – w sejfach na broń często stosuje się certyfikowane zamki kluczowe lub elektroniczne, natomiast w sejfach domowych dostępne są także inne warianty, w tym rozwiązania biometryczne. Te drugie projektuje się z myślą o skuteczniejszej ochronie przed kradzieżą, a to wpływa zarówno na zastosowane zabezpieczenia, jak i na cenę oraz wagę.
A zatem, kiedy szukasz sejfu do swojego domu lub biura, zawsze ustal, co zamierzasz w nim przechowywać. Jeśli będą to kosztowności, biżuteria, gotówka…, wtedy wystarczy Ci zwykły sejf antywłamaniowy. Kiedy w grę wchodzi legalne przechowywanie broni, wtedy potrzebujesz sejfu pancernego, który możesz zamówić online, np. na https://www.hartmann-tresore.pl/produkty/sejfy-na-bron/lista.
Jakie normy powinny spełniać sejfy na broń i kosztowności?
W przypadku sejfów na broń obowiązują też wymogi dotyczące przechowywania amunicji, zgodnie z Ustawą o broni i amunicji. Podstawa to zgodność z wymogami bezpieczeństwa w klasie S1 i S2. W przypadku klasycznych skrytek na pieniądze i inne wartościowe rzeczy nie ma konieczności stosowania takich zabezpieczeń.
Jeśli już uda Ci się znaleźć sejf zgodny z europejskimi normami jakości i bezpieczeństwa, zawsze zwracaj też uwagę na:
-
jakość i materiały wykonania korpusów;
-
grubość ścianek, np. liczba warstw;
-
rodzaj zastosowanego zamka dostępowego;
-
wymiary zewnętrzne i wewnętrzne;
-
sposób montażu, np. we wnęce ściennej, w podłodze albo we wnęce w szafie.
Niezależnie od tego, czy potrzebujesz sejfu na broń, czy zwykłej skrytki na swoje wartościowe przedmioty – zawsze stawiaj na jakość, trwałość i certyfikowane rozwiązania. To podstawa, aby Twoje mienie nie zostało skradzione lub zniszczone, np. w razie pożaru.
Artykuł sponsorowany