Sport
Tutaj jesteś

Co to jest gem w tenisie?

24 maja 2024 Co to jest gem w tenisie?

Tenis, jako jedna z najbardziej popularnych i dynamicznych dyscyplin sportowych, często wzbudza zainteresowanie zarówno kibiców, jak i przyszłych zawodników. Aby w pełni zrozumieć tę grę, należy poznać podstawowe elementy jej struktury, w tym znaczenie i rolę gema.

Gem to podstawowa jednostka rozgrywki tenisowej, która jest częścią seta, a ten z kolei jest części meczu. Każdy gem składa się z serii rozgrywek punktowych, w których dwóch zawodników lub dwie drużyny starają się zdobyć cztery punkty z różnicą przynajmniej dwóch punktów, aby wygrać danego gema. Najprościej rzecz ujmując, gemy stanowią „cegiełki”, z których budowany jest cały mecz.

Gem jest niezwykle ważnym elementem strategii tenisowej, ponieważ każdy wygrany gem przybliża zawodnika do zdobycia seta, a co za tym idzie, do zwycięstwa w meczu. Zrozumienie, jak liczy się punkty w gemie oraz jak gem wpływa na całą rozgrywkę, jest kluczowe dla każdego tenisisty.

Podział meczu tenisowego

Mecz tenisowy można podzielić na kilka głównych części, które pomagają w zrozumieniu jego struktury i zasad. Podstawową jednostką meczową jest gem, jednak aby w pełni zrozumieć całą rozgrywkę, konieczne jest poznanie również innych jej elementów.

Sety i gemy

Mecz tenisowy składa się z setów, a sety dzielą się na gemy. Aby wygrać seta, zawodnik musi zwykle wygrać sześć gemów, aczkolwiek różnice mogą się pojawić w zależności od turnieju i regulacji. W przypadku, gdy obaj zawodnicy mają po sześć wygranych gemów, często dochodzi do tie-breaka, który decyduje o zwycięstwie w secie. Tie-break polega na szybszej rozgrywce do siedmiu punktów (lub więcej w przypadku różnicy dwóch punktów), co wprowadza dodatkową dynamikę do meczu.

Standardowy mecz tenisowy może trwać od dwóch do pięciu setów, w zależności od regulacji turniejowych. W turniejach Wielkiego Szlema mężczyźni rywalizują zazwyczaj do trzech wygranych setów (best of five), podczas gdy kobiety grają do dwóch wygranych setów (best of three). Każdy set z kolei składa się z gemów, które zawodnicy muszą wygrać, by triumfować w secie.

Jak liczy się punkty w gemie?

System punktacji w gemie tenisowym jest specyficzny i niezbyt intuicyjny dla osób, które nie śledzą tej dyscypliny na co dzień. Poniżej wyjaśniamy dokładnie, jak liczy się punkty i jaki jest przebieg rozgrywki w gemie.

Przebieg rozgrywki

W gemie punkty liczone są w nietypowej skali: 0, 15, 30, 40, a następnie gem. Aby wygrać gem, zawodnik musi zdobyć cztery punkty i mieć przynajmniej dwa punkty przewagi nad przeciwnikiem. Oto jak wygląda standardowy przebieg rozgrywki punktowej:

• 0: Żaden punkt nie został jeszcze zdobyty.
  • 15: Pierwszy punkt zdobyty przez zawodnika.
  • 30: Drugi punkt zdobyty przez zawodnika.
  • 40: Trzeci punkt zdobyty przez zawodnika.
  • Gem: Czwarty punkt, który kończy gema.

Jeżeli wynik w gemie osiągnie stan 40-40, wprowadza się tzw. „deuce” (również nazywane równe). Aby wygrać gema z tego stanu, zawodnik musi zdobyć dwa kolejne punkty z rzędu. Po pierwszym punkcie po stanie 'deuce’ zawodnik zyskuje przewagę (advantage). Jeśli zawodnik wygra kolejny punkt po osiągnięciu przewagi, wygrywa gema. Jeżeli przegra, wynik wraca do stanu równości (deuce), i tak do momentu aż jeden z zawodników zdobędzie dwa punkty z rzędu.

Rola gema w strategii gry

Oprócz tego, że gem jest podstawową jednostką rozgrywki, pełni również kluczową rolę w strategii gry tenisowej. Zwycięstwo w poszczególnych gemach przekłada się bezpośrednio na wygraną w setach i całym meczu. Dlatego też każda wygrana i przegrana w gemie ma znaczenie strategiczne.

Zawodnicy często stosują różne strategie w zależności od tego, czy serwują czy odbierają serwis. Gracze serwujący mają pewną przewagę wynikającą z kontrolowania pierwszego uderzenia, co daje im możliwość agresywnej gry i dyktowania tempa rozgrywki. Z kolei odbierający muszą być gotowi na szybką reakcję i często stosują rozmaite techniki defensywne, aby przeciwdziałać sile i precyzji serwisu przeciwnika.

Wiedząc, że każdy gem ma swoją wagę, profesjonalni zawodnicy starannie planują swoje działania na korcie. Staranne zarządzanie energią, odpowiednie rozłożenie sił na cały mecz oraz umiejętność przewidywania zagrań przeciwnika to kluczowe elementy strategii. W niektórych przypadkach zawodnicy decydują się na ryzykowne zagrania w określonych gemach, aby przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę.

Podsumowując, gem w tenisie jest fundamentalną jednostką struktury meczu, która bezpośrednio wpływa na strategię i przebieg gry. Zrozumienie jego znaczenia i specyficznej punktacji pozwala lepiej śledzić i analizować mecze tenisowe, a także planować skuteczne strategie, które mogą przynieść sukces na korcie.