Strona główna
Hobby
Tutaj jesteś

Wykrywacz metali i poszukiwacze skarbów

29 grudnia 2018 wykrywacz metali


Poszukiwacze skarbów

Ostatnimi czasy coraz więcej osób pasjonuje się poszukiwaniem „skarbów”. To nietypowe hobby wymaga on nich posiadania specjalistycznego sprzętu, jaki jest wykrywacz metali.

Sprawdź też: Pozwolenie na wykrywacz metali – co należy wiedzieć?

Czym jest wykrywacz metali?

Wykrywacz metali to specjalistyczne urządzenie, które w swoim działaniu wykorzystuje tzw. indukcję elektromagnetyczną. To właśnie dzięki niej, wykrywacz metali jest w stanie zlokalizować metal zarówno pod ziemią, jak i na jej powierzchni, w różnych obiektach. Cała zasada działania wykrywacza metali jest bardzo prosta, ponieważ o obecności wykrywanego materiału w danym miejscu, informuje sygnał dźwiękowy lub charakterystyczne drganie igły we wskaźniku. Ponadto im bliżej metalu znajdzie się nasz wykrywacz, tym głośniejszy będzie wydawany dźwięk i automatycznie mocniejsze drgania wskazówki.

Za najważniejszy element, który ma wpływ na zasięg wykrywacza metalu, uważa się tzw. cewkę pomiarową (sonda). Zwykle im większa średnica cewki, tym mamy większy zasięg wykrywania określonych przedmiotów (dużych i położonych dalej od cewki). To z kolei przedkłada się na jej mniejszą czułość na drobniejsze przedmioty. Wielkość cewki zwykle dobiera się w zależności od poszukiwanych przedmiotów. Z powodzeniem można także zakupić dwa rodzaje cewek, które później bezproblemowo można zamieniać w urządzeniu. Większym problemem jest natomiast „osłuchanie” się z urządzeniem. Zwykle bezproblemowe rozróżnianie dźwięków przy bardziej skomplikowanych urządzeniach wymaga czasu i praktyki, aby zrozumieć, na jaki metal trafiła sonda.

Najlepsze sondy w wykrywaczu metali

Uważa się, że najlepsze sondy to te typu DD (tj. nałożone dwie sondy jedna na drugą, co w efekcie daje dużą powierzchnię aktywną). Polecane są także sondy koncentryczne, gdzie cewka nadawcza i odbiorcza znajdują się w jednej płaszczyźnie. W tego typu urządzeniu najważniejsza jest sama konstrukcja mechaniczna sondy, dlatego też podczas zakupów należy zwrócić uwagę, jak jest wykonana i bardzo ważne, czy jest wodoszczelna. Nie bez znaczenia jest również jej ciężar oraz jakość kabla, ponieważ zwykle jest to najczęstsza przyczyna wszelkiego rodzaju uszkodzeń.

Ciekawe hobby

Aktualnie wykrywacze metali znajdują bardzo szerokie zastosowanie, to swego rodzaju hobby. Zazwyczaj na ten sprzęt decydują się tzw. poszukiwacze skarbów, których pasjonuje poszukiwanie monet czy innego rodzaju przedmiotów z przeszłości. Osoby uprawiające tego typu hobby bardzo często podróżują w różne rejony o znaczeniu historycznym, w nadziei znalezienia ciekawych okazów. Oczywiście hobby to wymaga ogromnej cierpliwości i znajomości tematu. Wykrywacze metali wykorzystuje się też na przykład do lokalizowania niewybuchów, dlatego też bardzo często stosuje się je w wojsku lub podczas różnorakich misji. Co więcej, wykrywacz metali to też główne narzędzie stosowane wśród archeologów, którzy podpierają się nim w swoich badaniach. Kolejne zastosowanie, gdzie doskonale odnalazły się wykrywacze metali, jest budownictwo. To właśnie one wykorzystywane są do identyfikowania przebiegu np. instalacji w gruncie czy wyszukiwania przewodów elektrycznych w ścianach. Obsługa samego wykrywacza nie jest skomplikowana, jednak trudna jest sama analiza wykrytego materiału. Nie zawsze bowiem, to na co natrafimy, jest tym, czego szukamy. Znawcy tematu umieją rozróżniać drgania urządzenia w zależności od materiału, na jaki natrafią, laicy niestety muszą uczyć się na własnych błędach.

Wykorzystywanie wykrywacza metali a obwarowania prawne

W różnych krajach możliwość wykorzystywania wykrywacza metali uregulowana jest prawnie, co oznacza, że korzystać z niego można tylko w określonych celach. W Polsce, w przypadku poszukiwania tzw. zabytków ruchomych, w tym archeologicznych za pomocą tego urządzenia wymaga specjalnego pozwolenia, które wydawane jest przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Takie obostrzenia dotyczą jednak tylko terenów, które wpisane są do rejestru zabytków. Poza tymi miejscami, bez przeszkód można stosować wykrywacze metali. Często wykrywacze spotkamy np. na publicznych plażach, gdzie poszukiwacze krążą w celu znalezienia zagubionych przez plażowiczów kosztowności.

Armia24

Redakcja Armia24.pl to grupa specjalistów z zakresu militari, broni i sztuki przetrwania. W naszych artykułach znajdziesz masę wiedzy oraz doświadczenia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak grać w bilarda?

Jak grać w bilarda?

24 maja 2024

Jak grać w Domino?

Jak grać w Domino?

24 maja 2024

Jak grać w Scrabble?

Jak grać w Scrabble?

24 maja 2024

Jesteś zainteresowany reklamą?