Kagero Publishing

okrety ws02 aero05 sm06 mwsp03 amia04 Okrety01 mil

Back Jesteś tutaj: Start Wiadomości We Wrocławiu zaatakowali terroryści

Wiadomości

We Wrocławiu zaatakowali terroryści

 

Ponad stu mundurowych odpierało atak terrorystyczny i udzielało pomocy rannym w stolicy Dolnego Śląska. Tak wyglądał scenariusz nocnych ćwiczeń Tactical Prison Rescue 2015, które odbyły się nocą z 20 na 21 maja. Celem była koordynacja działań na rzecz bezpieczeństwa i pomocy cywilom.

tactical1s

W ćwiczeniach uczestniczyły m.in. ekipy Grup Interwencyjnych Służby Więziennej, Straży Granicznej, Straży Pożarnej i Pogotowia Ratunkowego. Scenariusz działań zakładał przyjazd na Stadion Wrocław 10-osobowego zespołu przygotowującego wystąpienie ważnego polityka. W czasie prac jeden z nich został nakryty na próbie podłożenia bomby. Doszło do wymiany ognia. Na miejsce zostały wezwane służby, których zadaniem było zneutralizowanie zagrożenia, przeszukanie i zabezpieczenie obiektu oraz udzielenie niezbędnej pomocy poszkodowanym.
 
Udało się osiągnąć cel, za który obraliśmy sprawdzian wyszkolenia i współdziałania służby więziennej, policji i jednostek antyterrorystycznych ze służbami ratowniczymi – mówi kpt. Leszek Kołtun, koordynator ds. wyszkolenia Grup Interwencyjnych Służby Więziennej  – Ćwiczenia trwały dwa dni. Epizod nocny miał też przetestować zdolność funkcjonariuszy do sprawnego i efektywnego działania w warunkach ograniczonej widoczności oraz zmęczenia.
 
Na miejscu pojawiło się piętnastu pozorantów. W biegiem czasu osoby te były w różnym stanie fizycznym i psychicznym. Symulowali strach, panikę oraz poważne obrażenia ciała. To oczywiście pozwoliło zwiększyć realizm ćwiczeń, a tym samym przetestować zdolność funkcjonariuszy i ratowników do pomocy ofiarom ataku.
 
Prawidłowa współpraca ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia zarówno bezpieczeństwa osób postronnych, jak i skuteczności prowadzenia akcji antyterrorystycznej. Podczas Tactical Rescue 2015 szybkość eliminacji zagrożenia była jednym z kluczowych elementów ćwiczeń – tłumaczy kpt. Leszek Kołtun.
 
Obiekt wrocławskiego stadionu co chwila rozbrzmiewał odgłosami wybuchów i wystrzałów. Mimo trudnych warunków prowadzenia działań nocnych, funkcjonariusze mogli liczyć na wsparcie w postaci przenośnych najaśnic LED dużej mocy, latarek na broń i czołowych. – Zaletą przenośnych systemów oświetleniowych jest to, że korzystające z nich służby uzyskują szybki dostęp do niezawodnego i wydajnego źródła światła – mówi Andrzej Wojtusik z wrocławskiej firmy Mactronic, partnera akcji, który udostępnił oświetlenie na potrzeby Tactical Prison Rescue 2015. – Ma to spore znaczenie taktyczne, a prawidłowe oświetlenie miejsca akcji jest niezbędne, kiedy mowa o zabezpieczeniu obiektu będącego celem ataku.
 
Uczestnicy ćwiczeń mówią, że zakończyły się one powodzeniem. Jak kpt. Leszek Kołtun ocenia przygotowanie służb do wydarzeń opisanych w scenariuszu? – To było zagrożenie niekonwencjonalne, a skutki tych ciężko przewidzieć. Same ćwiczenia są dowodem tego, że nawet takie scenariusze brane są pod uwagę. Ciężko odpowiadać mi w imieniu jednostek antyterrorystycznych, ale wierzę, że są one przygotowane na podobne scenariusze – mówi. 
 
Ćwiczenia Tactical Prison Rescue odbywają się raz w roku. Akcja nocna na Stadionie Wrocław trwała około trzech godzin.
tactical3s
Komentarz eksperta:
 
Kpt. Leszek Kołtun, koordynator ds. wyszkolenia Grup Interwencyjnych Służby Więziennej:
 
W Polsce to policyjne jednostki antyterrorystyczne, a wyjątkowych przypadkach również wojskowe, wykonują najniebezpieczniejsze i najgroźniejsze zadania, których celem jest neutralizacja zagrożenia związanego z terroryzmem. Trzeba jednak zauważyć, że powodzenie całej takiej akcji zależy od sprawnej współpracy grup wspierających, czyli między innymi Grup Interwencyjnych Służby Więziennej, ale też jednostek Pogotowia Ratunkowego. To właśnie sprawdzian tego współdziałania był głównym celem ćwiczeń Tactical Prison Rescue 2015. Na miejscu pojawił się też Straż Pożarna, która zabezpieczała miejsce akcji. Ochrona bezpieczeństwa i zdrowia cywili, to zaraz za szybkim wyeliminowaniem zagrożenia, najważniejsze zadanie służb mundurowych. Wrocławskie ćwiczenia pokazały, że polskie jednostki są dobrze przygotowane na ewentualność ataku na obiekty publiczne.
 

Najnowsze wiadomości

zapraszamy do sklepu    •    sklep.kagero.pl

nowosci portal